Business Leaders Forum | Yellow Ribon Run
58515
single,single-portfolio_page,postid-58515,qode-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,pitch child-child-ver-1.0.0,pitch-ver-1.4.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,grid_1300,blog_installed,wpb-js-composer js-comp-ver-4.12,vc_responsive

Yellow Ribon Run

 038_banner_YRR_CZ-1024x139

 

blf_logo   pms-logo-male rubikoncentrumvězeňská-služba-logoRunCzech_logo

Utečme společně předsudkům

Staňte se partnerem a dejte společně s námi lidem po výkonu trestu druhou šanci.

YRR button

V roce 2016 jsme se rozhodli připojit k mezinárodní iniciativě Yellow Ribbon Run, která popularizuje opomíjené téma zaměstnávání osob po výkonu trestu.

Lidé, kteří opouští brány věznic, v České republice jen obtížně hledají práci. Fakt, že práci neseženou, přestože charakter trestné činnosti není v rozporu se zaměstnatelností, komplikuje jejich návrat do společnosti. Jsou frustrovaní a někteří se uchylují zpět k trestné činnosti (70% recidiva) nebo upadají na sociální dno.

Myšlenka Yellow Ribbon Run je jasná: ukažme, že umíme dát lidem po výkonu trestu šanci, protože bez práce nemají možnost se vrátit do života. I my v Business Leaders Foru věříme, že každý člověk má právo být posuzován při pracovním pohovoru na základě svých schopností, dovedností.

8. května 2016 poprvé běžěli běžci se žlutou stuhou i v České republice. Po Singapuru, Hongkongu, Fiji, Filipínách je Praha prvním mimoasijským městem a Pražský mezinárodní maraton prvním evropským závodem, který hostil tuto unikátní iniciativu. Mezi běžci byli ředitelé, manažeři, zástupci Vězeňské služby, odsouzení i zájemci z řad široké veřejnosti.

Například v Singapuru má za sebou Yellow Ribbon Run již dvanáctiletou historii a významné úspěchy. Díky němu se podařilo na problém zaměstnávání osob po výkonu trestu upozornit a vzniklo přes 2 000 pracovních míst, která byla obsazena bývalými vězni.

V roce 2017 nás čekají 4 typy závodů, do nichž se můžete zapojit a podpořit projekt Yellow Ribbon:

1. 4. 2017 – Sportisimo 1/2Maraton Praha 2017 (jednotlivec), registrace otevřena

7. 5. 2017 – Volkswagen Maraton Praha 2017 (jednotlivec), registrace otevřena

7. 5. 2017 – Volkswagen Maraton Praha 2RUN 2017 (20 + 22 km), registrace otevřena

14. 6. 2017 – O2 Pražská štafeta 4×5 2017, registrace otevřena

Proč vlastně žlutá stužka na dresu běžců Yellow Ribbon běhu?

Žlutá stuha – symbol pro návrat do společnosti, symbol naděje –  vychází z písně Tie a yellow ribbon round the old oak tree.

Tuto píseň vypráví někdo, kdo „si to odkroutil“ a není si jistý, zda je doma vítán. Píše tedy dopis své lásce s prosbou, aby uvázala žlutou stužku (YELLOW RIBBON) kolem dubu před domem (kolem kterého bude projíždět autobusem), pokud ho chce zpět ve svém životě. Pokud neuvidí žlutou stužku, pochopí, že není vítán, a z autobusu nevystoupí. Ze strachu, že tam stužka nebude, požádá řidiče, aby se podíval, zda tam stužka je. Pak nastává obrovské překvapení, když uvidí 100 žlutých stužek kolem stromu jako signál, že na něj doma čekají…

Pro vězně tedy naděje, že po propuštění budou mít šanci….

Štafety Yellow Ribbon Run

Týmy, které sestavíme přímo my, budou ve složení: odsouzení, lidé po výkonu trestu, zástupci vězeňské služby a probační a mediační služby, vrcholní manažeři členských firem platformy Business Leaders Forum, zástupci státní sféry či neziskových organizací. Ovšem stuhu si může připnout a svou podporu myšlence vyjádřit každý z desítek tisíc běžců Pražského mezinárodního maratonu a souvisejících běhů.

Ambasadorka Yellow Ribbon Run 2016 – Adriana Titěrová

foto ambassadorka AdrianaAdriana je bývalá odsouzená a jedna z hlavních postav celovečerního připravovaného dokumentu Veroniky Jonášové s pracovním názvem S mámou venku/S mámou na svobodě. Je to jedna z mála bývalých vězenkyň, která se nebojí jít s kůží na trh a mluví otevřeně o své minulosti. Ve vězení byla kvůli problémům s drogami a krádežím, které s tím souvisely. Je matkou tří dětí, které se pro ni staly motivací k lepšímu životu. Od narození dětí přestala brát drogy a už nikdy nespáchala žádný trestný čin. Svůj poslední díl trestu si odpykávala společně s dcerou Riankou ve specializovaném oddělení pro matky s dětmi ve Světlé nad Sázavou, kde strávila celkem 32 měsíců. Na svobodě se jí po roce a půl úsilí podařilo to, co je pro většinu bývalých odsouzených téměř nemožné: sehnala si stálou práci. Nyní je zaměstnaná jako pomocná síla v kuchyni a šance znovu pracovat a začlenit se do společnosti jí prý změnila život.

„Svou práci mám moc ráda, navíc mám skvělé kolegy, kteří mi pomáhají a neodsuzují mne kvůli mé minulosti. Chovají se ke mně tak hezky, že jsem dojatá,“ tvrdí Adriana, která si práce velmi váží.

Adriana je odvážná a silná žena, která se nebojí mluvit veřejně o svém příběhu. Chce, aby sloužil jako prevence pro mladé lidi, kteří si zahrávají s drogami. Chce se taky zasadit o to, aby bývalí vězni dostali tolik potřebnou šanci zařadit se zpět do společnosti, aby mohli pracovat. I proto s radostí přijala funkci ambasadorky běhu Yellow Ribbon Run.

 

Partneři Yellow Ribbon Run 2016:

 

Mediální partner:

reportérmagazín logo

Záštitu nad akcí převzali:

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

logoMPSV

Ministr spravedlnosti JUDr. Robert Pelikán, Ph.D

MSČR_logo

Veřejná ochránkyně práv Mgr. Anna Šabatová, Ph.D

ombudsman

Zapojení lidé z firem:

Mediální podpora:

ihned_logo

Pro více informací neváhejte kontaktovat Veroniku Pešatovou, projektovou manažerku YRR na email: pesatova@blf.cz, tel. 728 444 728.

Category:

CSR manažeři, HR manažeři, Podnikatelé a CEO