Tisková zpráva, 25. 1. 2016

Na trať Volkswagen Maratonu Praha se letos postaví netradiční štafety s mottem „Uteč předsudkům!“. Budou složené z vězňů, bývalých odsouzených, příslušníků vězeňské služby, zástupce kanceláře ombudsmana a ředitelů top firem. Trička běžců ozdobí žlutá stužka a všichni společně budou poukazovat na problém obtížné zaměstnatelnosti osob po výkonu trestu. Yellow Ribbon Run se v České republice a v Evropě uskuteční zcela poprvé, zcela prvně bude součástí běhu světového formátu. Záštitu nad celou akcí převzal ministr spravedlnosti, Ministerstvo práce a sociálních věcí, veřejná ochránkyně práv, mezinárodní organizace International Corrections and Prisons Association sdružující odborníky v oblasti vězeňství a nápravné péče z 80 zemí celého světa, a podpoří ji také desítka prestižních firem.

Myšlenka Yellow Ribbon Run se zrodila v hlavě Gabriely Slovákové, ředitelky ženské věznice ve Světlé nad Sázavou. Běhu se žlutou stužkou se totiž zúčastnila v roce 2011 v Singapuru, kde se za jedenáct ročníků podařilo vytvořit přes dva tisíce pracovních míst pro bývalé vězně.

„Naším cílem je povzbudit zaměstnavatele, aby přinejmenším přemýšleli nad tím, že i propuštěný vězeň může být vděčným a spolehlivým zaměstnancem. Věřím, že práce s vězni má smysl. Čím víc jim pomůžeme se začleněním do běžného života a řešením leckdy složitých životních problémů, tím méně bude obětí trestných činů,“ vysvětluje motivaci Gabriela Slováková.

V realizaci myšlenky se spojily síly Vězeňské služby České republiky, platformy Business Leaders Forum sdružující společensky odpovědné firmy a RunCzech, realizátora nejprestižnějšího běhu v České republice –Pražského mezinárodního maratonu.

Proč se do projektu rozhodl zapojit RunCzech?

„Jsme tady proto, abychom vytvářeli určité hodnoty, Yellow Ribbon Run je právě jednou z nich. Myslím, že je velice důležité lidem, kteří udělali chybu a odpykali si svůj trest, umožnit důstojný návrat do společnosti,“ říká Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech.

S maratonskou vzdáleností a žlutým trikotem se do pražských ulic vypraví několik štafet. Zatím trénují tři odsouzené ženy z věznice ve Světlé nad Sázavou, vězeň z kuřimské věznice a účast přislíbili tři bývalí odsouzení. Ti poběží po boku dvou desítek vrcholových manažerů, zástupců nadnárodních i českých firem, členů a partnerů platformy Business Leaders Forum. Se žlutou stužkou nepoběží jenom samotné štafety. Připnout si stuhu a vyjádřit tak svou podporu myšlence Yellow Ribbon Run může každý z tisíců běžců, kteří 8. května 2016 poběží Volkswagen Maraton Praha.

„Nesmírně si vážíme odvahy a osvícenosti pana Capalba a věříme, že celý projekt i v České republice přispěje k rozvoji zaměstnávání vězňů, recidivita vězňů představuje enormní ekonomický problém, ale především lidské tragédie. Věříme, že stigmatizaci lidí po výkonu trestu je možné zlomit a otevřít pro ně možnosti pro důstojný život.“ podotýká Iva Petříčková, výkonná ředitelka Business Leaders Forum, platformy předních firem, které se hlásí ke konceptu společensky odpovědného podnikání.

Celou tiskovou zprávu si můžete přečíst ZDE.

Kontakty:

Prague International Marathon, spol. s r.o. / Tempo Team Prague s.r.o.

Tadeáš Mahel, PR & Media

mob: +420 608 641 603, tel: 233 015 021

Františka Křížka 461/11, 170 00 Praha 7

email: mahel@pim.cz

 

Business Leaders Forum

Iva Petříčková, výkonná ředitelka

mob: +420 606 293 396

email: petrickova@blf.cz

 

Vězeňská služba ČR

Gabriela Slováková – ředitelka věznice/ Jana Rajdlová – tisková mluvčí

Mob.: +420 602 622 299

Jrajdlova@vez.sve.justice.cz